ÜYE GİRİŞİ ÜYE OLMAK İÇİN ALTTAKİ LİNK İ TIKLA

MESUDİYE

ORDU İLİ MESUDİYE İLÇESİ
MESUDİYE İLÇE TANITIM
MESUDİYE RESİMLER
MESUDİYE FOTOĞLAR
MESUDİYE MANZARALAR
MESUDİYE GÖRÜNTÜLER
MESUDİYE VİDEO
MESUDİYE YEMEK
MESUDİYE SPOR
MESUDİYE KÜLTÜR
MESUDİYE ULAŞIM
MESUDİYE TARIM
MESUDİYE TARİH
MESUDİYE TARIM
MESUDİYE EĞİTİM
MESUDİYE SAĞLIK
MESUDİYE
ORDU MESUDİYE

Mesudiye, Ordu ilinin ilçesidir.Ordu ili merkezine 115 km mesafede bulunan ilçemizin yüzölçümü 1182 km2 dir. Ordu ilinin alanı en geniş ilçesidir. Üç beldesi 57 köyü mevcuttur. Beldeler Topcam, Üçyol ve Yeşilce’dir. Ordu ilinin en eski iskan alanıdır.
mesudiye ferman
İlçemiz İlçemiz Ordu ili merkezine 115 km mesafede bulunan Mesudiye ilçemizin yüzölçümü 1182 km2 dir. Ordu ilinin alanı en geniş ilçesidir. Üç beldesi 57 köyü mevcuttur. Beldeler Topcam, Üçyol ve Yeşilce’dir.

İlçe nüfusu 5.700 geneli 20.000 civarındadır. Denizden yüksekliği 1500m dir Mesudiye’nin merkezinde Kilise, Yüksek Okul binası ve Merkez camii minaresi tarihi değer olarak dikkati çeker. İlçemizin en eski adı Meletios, daha sonraki adları ise Milas ve Hamidiye’dir.

Arıkmusa köyündeki Arıkmusa Kaya Yerleşmesi tamamlayıcı unsurlarıyla 2500 yıllık bir geçmişi işaret etmektedir. Yeşilçit köyünde bulunan Meletios kalesi, Türk köyünde bulunan türbe ve Türk dönemi unsurlar Mesudiye’nin Ordu ilindeki en eski Türk iskan alanı olduğunu gösterir.
Ordu-Mesudiye karayolu asfalt olmakla birlikte meşakkatlidir. Arazi çok dik yamaç ve engebelidir Yol bu sebeple dar, çok virajlı ve inişli çıkışlıdır.

Mesudiye ilçemiz İç Anadolu’ya (Sivas) çok rahat bir yol ile bağlanmıştır. Bu şirin ilçemiz her şeyden önce bir tarih merkezidir. Kale, dehliz, türbe, kilise, cami, çeşme, kütük ve taş ev gibi tarihi eser ve yerler hayli fazladır. Mesudiye İlçesi sınırları içerisinde çok sayıda gezi ve piknik yeri bulunur.

Ordu ilinin en uzun akarsuyu olan melet çayı ilçemiz sınırlarında doğmakta olup ilçenin içinden geçmektedir. İlçemizde yaylacılık kültürü oldukça gelişmiştir. Başlıca yaylalarımız ise Keyfalan, Taştekne, Kızılağaç, Çukuralan, Üreğil ve Zile yaylalarıdır. Iğdır ormanları ilçemizin güzel çam ormanıdır. Mesudiye’nin en önemli geçim kaynağı hayvancılık ve Topcam yöresinde yetişen fındıktır.

Mesudiye yöresi halk oyunları Karadeniz ve Orta Anadolu özellikleri taşımaktadır. Horon, Halay ve Karşılama türünde değişik oyunlar vardır. Horon ve Halaylar Orta Anadolu oyunlarına göre daha sert figürlü ve daha çabuk tempoludur. Özel bir giysisi yoktur. Mevcut giysilerle oynanır. Oyunlar, davul, zurna ve kemençe eşliğinde, kadın ve erkeklerle birlikte oynanır.

En çok oynanan oyunlar şunlardır:

Dik Horon, Tamzara, Nuri, Kerem, Üç Ayak, Halay, Madımak, Rum, Diki ve Karşılamadır. Ülkemizde ilk kez uygulanan Köykent projesi ilçemizde uygulanmıştır.
MESUDİYE İLÇE TARİH
Tarihçe
Tarihçe İlçe topraklarına Türkler 12.yy dan itibaren gelip yerleşmeye başlamışlardır. Kale Köyündeki eski kale Türklerin yöredeki eseridir. 1461 yılında Osmanlı hâkimiyetine göre Mesudiye 1858 yılında ilçe olmuştur. 1933 yılında ise Ordu iline bağlanmıştır.
MESUDİYE İLÇE COĞRAFYA
İlçenin Konumu Coğrafyası ve İklimi Mesudiye İlçesi, denizden 115 km içerde ve ortalama 1350 m yükseklikte bir yerleşim yeridir. Şehir Merkezinin rakımı 1050 m’dir. Doğusunda Şebinkarahisar ve Kabadüz, Kuzeyinde Ulubey, Kuzeybatısında Gölköy ve Reşadiye, Güneyinde ise Koyulhisar ilçesi yer almaktadır. Mesudiye İlçesi Aşırı Kırık ve Engebeli Arazilerden Oluşan 1180 km² Toprağa sahiptir. İlçede soğuk ve özellikle kış ayarında bol yağışlı bir iklim hâkimdir.
MESUDİYE İLÇE NÜFUS
Nüfus Durumu
2000 YILINDA YAPILAN SON NÜFUS SAYIMINA GÖRE, İLÇENİN TOPLAM NÜFUSU; 28.551 KİŞİDİR. MESUDİYE MERKEZİNİN NÜFUSU 5.665 BELDELER 8443,KÖYLERİN NÜFUSU DA 14.443’DÜR.

İLÇEMİZ GENEL OLARAK GÖÇ VEREN BİR İLÇEDİR.İLÇEMİZ İNSANLARININ ÇOĞUNLUĞU BÜYÜK ŞEHİRLERDE YAŞAMAKTADIRLAR. KIŞIN OLDUKÇA TENHA OLAN İLÇEMİZ, YAZLARI GURBETE GİTMİŞ VATANDAŞLARIMIZIN GELMELERİ İLE OLDUKÇA HAREKETLENİR.BÖYLECE NUFUS DA ARTAR.

İLÇEMİZDE NÜFUS HİZMETLERİ HÜKÜMET KONAĞINDA YERLEŞMİŞ OLAN NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ARACILIĞIYLA YÜRÜTÜLMEKTE OLUP, MÜDÜRLÜĞÜMÜZDE (1)MÜDÜR, (1)VHK.İŞLETMENİ, GEÇİCİ İŞÇİ GÖREV YAPMAKTADIR.

İLÇENİN, 1180 KM2 ALANI OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜRSE, NÜFUS YOĞUNLUĞU 24 KİŞİDİR.

İLÇEMİZ GÖÇ VEREN BİR İLÇE OLUP, BU NEDENLE İNSANLARININ ÇOĞUNLUĞU BÜYÜK ŞEHİRLERDE YAŞAMAKTADIR. YOĞUN NÜFUS HAREKETLERİNİN OLDUĞU İLÇE DE YAZ VE KIŞ NÜFUSU ARASINDA BÜYÜK FARKLILIKLAR VARDIR. İLÇE NÜFUS TEŞKİLATI’NIN VERİLERİNE GÖRE İLÇE DIŞINDA 81.155 MESUDİYELİ YAŞAMAKTADIR.

Son nüfus sayımı itibariyle belde ve köylerimizin nüfusdurumları aşağıya çıkarılmıştır.
MERKEZ-KÖY-BELDE ADI TOPLAM
MESUDİYE
5665

MERKEZ-KÖY-BELDE ADI TOPLAM
YEŞİLCE BELDESİ 2896
TOPÇAM BELDESİ 2259
ÜÇYOL BELDESİ 3288
MERKEZ-KÖY-BELDE ADI TOPLAM MERKEZ-KÖY-BELDE ADI TOPLAM
ABDİLİ 157 ESATLI 625
ARICILAR 242 GÜNEYCE 127
AŞIKLI 370 GÖÇBEYİ 145
ARMUTKOLU 123 GÜVENLİ 136
ALAN 136 GÜZLE 581
ARIKMUSA 179 GÜZELCE 156
ARPAALAN 166 GÜLPINAR 105
AŞAĞIGÖKÇE 75 HAMZALI 158
BALIKLI 129 HERKÖZÜ 134
BAYRAKLI 98 ILIŞAR 164
BEŞBIYIK 129 KALE 107
BEYSEKİ 77 KARABAYIR 158
BAYIRKÖY 1180 KARACAÖREN 164
BİREBİR 307 KAVAKLIDERE 92
BEYAĞAÇ 120 KIŞLACIK 310
ÇALTEPE 311 KONACIK 82
ÇARDAKLI 405 MUSALI 196
ÇAVDAR 2066 MAHMUDİYE 1056
ÇERÇİ 29 SARICA 104
ÇİFTLİK SARICA 159 SARIYAYLA 158
CELAL 54 TÜRKKÖYÜ 152
ÇUKURALAN 213 YARDERE 52
DAYILI 229 YAVŞAN 128
DOĞANÇAM 89 YEŞİLÇİT 115
DEREBAŞI 344 YUKARIGÖKÇE 68
DARICABAŞI 267 YUVALI 104
DURSUNLU 157 YAĞMURLAR 161
ERİK 327 YEVELİ 128
PINARLI 594
MERKEZ TOPLAMI 5665
BELDELER TOPLAMI 8443
KÖYLER TOPLAMI 14443
GENEL TOPLAM 28551
MESUDİYE İLÇE SAĞLIK
Sağlık İlçe sağlık gurup başkanlığına bağlı. bir devlet hastanesi, 6 adet sağlık ocağı( Arıkmusa, Mahmudiye, Çavdar, Topçam, Yeşilce, Üçyol) , 4 adet sağlık evi mevcuttur.(Pınarlı, Kale, Güzle ve Arpalan)
İlçe hastanesinde 3 Doktor,4 Sağlık memuru, 4 Ebe, 9 Hemşire görev yapmaktadır.
Sağlık ocaklarında ise Arıkmusa sağlık ocağı hariç 1’er personel bulunmaktadır. Pınarlı Sağlık evinde 1 personel görev yapmakta olup, diğer sağlık evlerinde personel bulunmamaktadır.
MESUDİYE İLÇE SOSYAL HAYAT

Sosyal Hayat
Yöresel Kıyafetler:

Büyük önder Atatürk’ün kılık kıyafet devrimine en çabuk uyum sağlayan yörelerden biri de Mesudiye ve yöresi olmuştur. Eski kıyafetler çabucak yerini çağdaş kıyafetlere bırakmıştır. Başta kasket ve ayaklara lastik ayakkabı giyilmektedir. Ayrıca ayağa yün çoraplar giyilir.
Kadınlar genellikle entari denilen uzun kollu basma giysi giyer. Üzerine elde örme hırka ve yelek giyilir. Elbisenin önüne peştamal denilen önlük bağlanır. Ayaklara yün çorap ve lastik ayakkabılar giyilir.

Son yıllarda Mesudiye’nin büyük şehirlerde olan bağlantıları ve kültür düzeyinin daha da yükselmesi nedeniyle köylerde bile hala modern giysiler giyilmektedir. Kadınlar ayrıca başlarına bürük denilen tülbent bağlarlar.
Halk Oyunları:
Mesudiye yöresi halk oyunları Karadeniz ve Orta Anadolu özellikleri taşımaktadır. Horon, Halay ve Karşılama türünde değişik oyunlar vardır. Horon ve Halaylar Orta Anadolu oyunlarına göre daha sert figürlü ve daha çabuk tempoludur. Özel bir giysisi yoktur. Mevcut giysilerle oynanır. Oyunlar, davul, zurna ve kemençe eşliğinde, kadın ve erkeklerle birlikte oynanır.
En çok oynanan oyunlar şunlardır:
Dik Horon, Tamzara, Nuri, Kerem, Üç Ayak, Halay, Madımak, Rum, Diki ve Karşıl madır.
Efsaneler:
Bilinen en yaygın efsane Uzun Kızlar efsanesidir. Anlatılanlara göre çok eskiden, iki kız kardeş varmış. Bir gün düşmanlar, bu kızların yaşadığı yerleri ele geçirmişler. Kız kardeşler düşman askerlerine yakalanmamak için Allah’a yalvarmışlar ve kendilerini toprağa gömmesi için dua etmişler. Allah kızların dualarını kabul ederek, kızların bulunduğu yerdeki toprağı alt üst etmiş ve kızları toprağın altına almış. Bu gün bu kızların mezarları olduğuna inanılan iki uzun taş yığını Eriçok Tepensinde bulunmaktadır. Bu yer, bugün bile bir ziyaret yeri olarak ziyaret edilmekte ve kurbanlar, adaklar kesilmektedir. Eskiden yağmur duası içinde buraya çıkılır ve dua edilirdi.
Bir başka söylencede Aşık Kerem’in Mesudiye yöresine geldiği ve bir yaz günü kar yağdığını görünce “Akıl ermez Kara Melet’in işine/ İki ay yazı var, onu da katar kışına.”dizelerini söylediği anlatılmaktadır.
Maniler:
Mesudiye ve çevresinde düğünlerde ve eğlencelerde kızlar ve erkekler tarafından söylenen bir çok mani vardır. Bu manilerden bazıları şunlardır:
Köprüden geçer iken, Ben atıma yüklerim,
Köprü salladı beni. Gürgen hartamasını.
Yeşilce’nin kızları, Gülüm kimden öğrendin,
İpsiz bağladı beni. Adam aldatmasını.

Haydin gidelim bağa, Harmanın o yanına,
Odun yapalım bana. Dolan gel bu yanına.
Yeşil yaprak altında, Kızlar horon oynuyor,
Neler söylerim sana. Girelim kollarına.

Boş yayık gümbürder mi, Salındım girdim bağa,
Garip başım güler mi, Başım değdi yaprağa.
Anasından gülmeyen, Kız ben seni almazsam,
El oğlundan güler mi? Girmem kara toprağa.
MESUDİYE İLÇE EĞİTİM VE KÜLTÜR
Eğitim ve Kültür İlçe merkezinde bir YİBO, bir çok programlı lise, bir meslek yüksek okulu ve bir halk eğitim merkezi bulunmaktadır.

Köylerde ise biri Topçam diğeri Türk köyünde (köykent) olmak üzere iki adet ilköğretim okulu,

Üç adet birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu bulunmaktadır.

YİBO da: 667,ÇPL ‘DE:160,Topçam İ.O DA:115,Köy-kent İ.O da:107, Pınarlı Yeşilpınar İ.O da:35, Üçyol İ.O da:24, Dayılı Şehit Turan MENGÜ İ.O da:14 öğrenci olmak üzere,

Toplam öğrenci sayısı 1122 dir.
Toplam derslik sayısı ise 32 dir.
Topçam’a 102, köykente 114, YİBO ya 28 olmak üzere 244 öğrenci taşıma kapsamındadır. İlçe genelinde toplam 62 öğretmen görev yapmaktadır.
MESUDİYE İLÇE EKONOMİ
Ekonomik Yapı
İlçenin ekonomisi; tarım, hayvancılık, orman, esnaflık ve gurbetçiliğe dayanmaktadır.

İlçe topraklarının ekilebilir alanı 690 km² dir. Yıllık yaklaşık 5250 ton buğday,4940 ton arpa, 30 ton mısır, 500 ton fındık, 50 ton elma, 50 ton ceviz, 127 ton da sebze üretilmektedir.
6205 adet büyükbaş, 10311 adet küçükbaş hayvan mevcuttur.
MESUDİYE İLÇE ULAŞIM
İlçe merkezini Gölköy’e ve Koyulhisar’a bağlayan yol ile Yeşilce ve Topçam Beldelerini merkeze bağlayan yollar Karayolları ağında olup; Bu yollardan Sadece Mesudiye_Koyulhisar yolu iyi durumdadır. Ulubey ilçesi yakınlarından melet ırmağı yatağına girerek Topçam üzerinden Bayırköy mıntıkasında mevcut yolla birleşen ve Dere yolu diye tabir edilen yol da Karayolları ağına alınmış olmakla birlikte henüz yapım aşamasındadır. İl Özel İdaresi yol ağında Toplam uzunluğu 450 km yi bulan köy yollarının ise sınırlı bir kısmı asfalt olup büyük bir kısmı stabilize az bir kısmı ise ham yoldur.
Köy yolları yanında yayla yolu ihtiyaçlarının da ön plana çıkması kaynağın parçalanmasına sebep olmaktadır.
İlçeye ulaşım Ordu merkezden belirli saatlerde (Ordu-Mesudiye sabah 10.00, öğleden sonra 15.00-16.00, Mesudiye-Ordu sabah 9.00, öğleden sonra 15.00) minibüs seferi ile sağlanmaktadır. Hareket saatleri yaz ve kış değişmektedir. Ayrıca Doğuş Turizm, Tozcan Turizm ve Hisar Tur otobüs firmaları ile İstanbul'a haftanın her günü gidiş-geliş, Ankara'ya ise Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri gidiş-geliş otobüs seferleri yapılmaktadır.

Ulaşım İçin İrtibat Telefonları :

Özer Turizm 2011 Model Yeni Otobüsleri ile İstanbul ve Ankara Seferlerine Başlamıştır.
İrtibat İstanbul : 0 216 425 88 00
Mesudiye: 0 452 761 20 70
Cep: 0 551 634 52 52
Doğuş Turizm : 452 761 33 97

Hisar Turizm : 452 761 20 74

Tozcan Turizm : 452 761 20 56

Mesudiye Seyahat
Ordu : 452 223 18 23 - Mesudiye : 452 761 22 02