ÜYE GİRİŞİ ÜYE OLMAK İÇİN ALTTAKİ LİNK İ TIKLA

İKİZCE

 ORDU İLİ İKİZCE İLÇESİ
İKİZCE İLÇE TANITIM

İKİZCE RESİMLER
İKİZCE FOTOĞRAFLAR
İKİZCE MANZARALAR
İKİZCE GÖRÜNTÜLER
İKİZCE TARİH
İKİZCE VİDEO
İKİZCE YEMEK
İKİZCE SPOR
İKİZCE KÜLTÜR
İKİZCE ULAŞIM
İKİZCE TARIM
İKİZCE EKONOMİ
İKİZCE
ORDU İKİZCE
İkizce, Ordu iline bağlı bir ilçedir. Önceden Ünye ilçesine bağlı olan iken 1990'da ilçe olmuştur.
İKİZCE İLÇE TARİH
İLÇEMİZİN TARİHÇESİ
Bugün İkizce olarak bilinen yerleşim yerinin soon zamanlarda yapılan arştırmalara göre ortaya çıkışı Trabzon İmparatorluğu dönemine (1204-1461) rastlar. İkizce'nin Anadolu Selçuklu Beylikleri döneminde merkezi Tokat Niksar'da bulunan Taceddinoğulları Beyliği'nin eline geçtiği bilinir.
İkizce'nin ismi 1957 yılına kadar Laleli olarak kullanılmıştır.Daha sonra bölge halkının girişimleri ile bu isim İkizce olarak değiştirilmiştir. Yöre isminin İkizce yapılmasının sebebi de ilçenin ortasından geçen derenin ilçeyi ikiye bölmesi veya ilçenin girişinde iki ucu birleşen derenin ilçeyi ikiye bölmesi olarak kabul edilebilir. Laleli isminin geçmişini araştırıldığında ise bölgede yaşayan 
yerlilerin burada Lalaoğulları adı altında bir beylik kurulduğu rivayet edilir. Laleli'nin gelişimini Osmanlı Lale Devri'nde tam anlamıyla gerçekleştiirildiğinden hareket edersek ismin geçmişine Lale Devri'nde rastlanır. Zaten Osmanlı vezirlerinden Lala Paşa da bir sefer sırasında bu yörede konaklamıştır.
Bugun kutsal olarak kabul gören, yapılışı ve geçmişi hakkında fazla bilgi bulunmayan Eski Camii üzerinde de lale motiflerine rastlanır. Bölgede Türkler ile Rum ve Ermeniler 1920 yılana kadar birlikte yaşamışlardır. Bölgede Keriş Köprüsü olarak bilinen köprü 1896 yılında Rumlar tarafından yapılmıştır.
İKİZCE İLÇE COĞRAFYA
İkizce İlçesi, Ünye İlçesi'ne 30 km. mesafede olup Ünye'den Samsun istikametine giden karayolunun 15. km'sinde Samsun il sınırı olan Akçay Köprüsü'nden güneye dönülerek 15 km içeride Akçay Irmağı'nın iki yakasında tepeler eteðinde kurulmup şirin bir yerleşim yeridir. İkizce sahil karayolu arası 15 km olup tamamen asfalttır.
 41-42 enlem, 36-37 boylam dereceleri arasında yer almaktadır. İlçenin kuzeyinde Akçay, güneyinde Akkuş, batısında Terme, doğusunda Çaybaşı bulunmaktadır. İlçenin yüzölçümü 140 km2'dir. 1 km kareye 201 kiþi düþmektedir. İkizce Türkiye'nin alan olarak on binde 18'ini teþkil etmektedir.
İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği (Rakım) 130 mt olup, buna karşın belde ve köyleri daha yüksek ve engebelidir.
Bitki örtüsü orman olup; tür olarak kestane, gürgen, meþe, kızılağaç mevcuttur. Bu bitki örtüsüne bir de fındık bahçeleri eklenince ilçenin yem yeþil bir bitki örtüsüne büründüğünü görürüz. İlçemiz Karadeniz İklimi etkisi altındadır. Yazları sıcak, kışları soğuk ve kar yağışlıdır.
İlçenin tam ortasından geçen Akçay Irmağı ilçenin hayat damarı ve güzellik kaynağıdır. (Çıkış itibari ile iki koldan gelmektedir. Kocaman Deresi, Akkuş İlçesi'ne bağlı Kızlar Yaylası'nın doğu eteklerinden doğup Devecik Beldesi ile Yoğunoluk Beldesi'nden geçerek Özpınar ve Kocaman üzerinden İkizce'ye dökülür. Bu dere Adalar Mahallesi Devrent Dibi denilen yerde birleşerek Akçay Irmağı adı ile ilçenin tam ortasından geçerek Karadeniz'e dökülür.
Akçay Irmağı bölgenin en önemli güzellik kaynağıdır. bundan dolayı buraya Dereiçi denilmektedir. İki yakalı olarak görünen ilçemiz bir köprü ile birleştirilmiştir. İlkbaharda karların erimesi ile taşan ve yazları suyu azalan bu derede yöre tabiri ile kasnak, bıyıklı, karabalık türleri, Yoğunoluk ve Devecik beldelerinde ise alabalık bulunmaktadır. İlçede salı günleri pazar kurulmaktadır. Ayrıca şehrin yolları ise beton parkeler ile döşenmiştir.
İlçe merkezi dört bir yandan açılmış yollarla diğer ilçe, belde ve köylere bağlanmaktadır. İlçenin diğer illere bağlantsı Ünye, Terme ve Akkuş ilçeleri üzerinden olmaktadır.
İKİZCE İLÇE ULAŞIM

İkizce İlçesi, Ünye İlçesi'ne 30 km. mesafede olup Ünye'den Samsun istikametine giden karayolunun 15. km'sinde Samsun il sınırı olan Akçay Köprüsü'nden güneye dönülerek 15 km içeride Akçay Irmağı'nın iki yakasında tepeler eteğinde kurulmuş şirin bir yerleşim yeridir.
İlçemize Ünye İlçesindeki Otobüs Terminalinden her saat araç kalkmakta olup, yaklaşık 35-40 dakikada İlçe merkezine ulaşılmaktadır.
İKİZCE İLÇE NÜFUS
NÜFUS

İlçemizin toplam nüfusu 2011 genel nüfus sayımına göre 18.528'tür. Bunun 5.930 'u ilçe merkezinde, 12.598'i ise belde ve köylerde yaşamaktadır.
İlçe sınırları içinde, biri ilçe belediyesi, 4'ü belde belediyesi (Devecik, Kaynartaş, Şenbolluk, Yoğunoluk) olmak üzere toplam 5 belde ve 7 köy vardır.
Belde nüfusları şöyledir:
Belediye

Toplam Erkek Kadın
İkizce

5.930

2.971

2.958

Devecik

2.426
1.228

1.198

Kaynartaş

1.910

961

949
Şenbolluk

2.163

1.077

1.086

Yoğunoluk

4.511
2.313

2.198

Köy nüfusları şöyledir:
Köy

Toplam Erkek Kadın
Derebaşı

155

80
75

Dumantepe

217

108

109

Düzmeşe

216

109
107

Esentepe

156

80

76
Kervansaray

321

158

163

Kiraztepe

260

128

132
Özpınar

263

130

133
İKİZCE İLÇE KÜLTÜR VE TURİZİM
ESKİ CAMİİ (LALELİ CAMİİ)
Hangi tarihte kim tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemekle beraber bu caminin yapımı ile ilgili pek çok rivayet vardır.Tamamen ahşap olan camide kullanılan kereste bölge iklimine dayanıklı olan pelit ağacından yapılmıştır.İnşaatın kerestesi Ünye Çatak Köyü Düzpelit mahallesinden temin edilmiştir.1994 Yılında AMERİKAN
 CORNELL Üniversitesi’nden Profesör Peter Ian KUNIHOLM Başkanlığındaki heyetin yaptığı incelemeler neticesinde Caminin 400-500 yıl önce yapıldığı kullanılan Ağaçlar üzerindeki incelemelerden anlaşılmıştır.
Rivayete göre camii inşasına İkizce Laleli Mahallesinde başlanmış, Caminin temeli atılmış, ertesi gün aynı yerde bulunamamış.İnşaat bugünkü bulunduğu yere taşınmış olduğu halde görülmüştür.Söküp tekrar eski yerine taşımışlar, ertesi gün aynı olay tekerrür 
etmiş.Sebebini araştırmak için geceleyin nöbet tutulmuş, bakmışlar ki kimsenin tanımadığı devasa insanlar kocaman kalasları yüklenip karşıya taşıyorlar.İçlerinden bazıları da inşaatın temelini kuruyor.Bu hikmetli olay karşısında caminin yeri kendiliğinden belirlenmiş ve bugünkü bulunduğu yere inşa edilmiştir.
Bir başka rivayete göre Camii Lale Devrinde yapılmıştır.Bu rivayetin dayanağı ise Caminin kapısındaki Lale kabartmalarıdır. Önceden daha büyük inşa edildiği sanılan cami sonradan geçirdiği bir onarımla küçültüldüğü söylenir.caminin çatısını kapatan oluklu kiremitlerin ise Gençağa kalesinden getirildiği söylenir.
Onarımdan artan kerestelerle yolcular için barınak yapılmış olup, bu barınak camii çevresi restore edilirken kaldırılmıştır.Camiye ait diğer bir özellik ise uzun yıllar önce yapılmasına rağmen hiç yıpranmadan günümüze kadar gelmiş olmasıdır.hemen önünden geçen taş döşeme yol, çevrenin bilinen en eski yoludur.
Caminin çift kanatlı kapısı sanat tarihçilerini yakından ilgilendiren bir özelliğe sahiptir.Kapı çevresi kabartmaları ve kapı göbeği olarak yapılmış Lale kabartması ile oldukça dikkat çekicidir.Cami duvarına kazınmış yelkenli resimleri ve bazı tarihler sonradan yapılmış olma ihtimaliyle caminin yapılış tarihine ışık tutabilecek bir özelliğe sahip değildir.Caminin iç dekarasyonunda ise sadelik göze çarpar.Eski 
camii mimari özelliğinden çok, uzun yıllar hizmet vermiş ve belli bir bilinmezlik içinde olmasından dolayı adından saygıyla ve hikmetle söz ettirir.Camii avlusu en az camii kadar eski şehit mezarları ile doludur.Bu nedenle kurak yaz aylarında yağmur duası için insanların toplandığı en önde gelen kutsal yerlendendir. Burada yapılan duaların bugüne kadar boş geçmediği söylenir
ŞAHİNKAYA

İkizce İlçesi'nin Gaziler Mahallesi'nde yer alan Şahinkaya, İkizce'nin yaklaşık 3 km. güneydoğusunda yer alan sarp yerde tabii bir granit kayadır.
Gaziler Mahallesi'nin doğusunda kalır. İçerisinde tabii ve insanlar tarafından yapılmış mağaralar mevcuttur. Şahinkaya'da şahinler, akbabalar, kartallar ve kuzgunlar yaşadığı için ismini şahinlerden almıştır.


GENÇAĞAKALESİ

İlçe merkezine 2,4 km'si asfalt, 6,8 km uzaklıkta, Karlıtepe sınırları içerisinde bulunan kale iki bölümden oluşmaktadır.
Asıl birinci bölüm Ağa'nın (Kale kumandanının) yerleşim alanını teşkil etmektedir. Yaklaşık 60 metre yüksekliğinde bulunan kütle kayanın kuzeyi ve kuzeydoğusu yarıya kadar 2 (iki) metre kalınlığında kesme taştan örme sur ile çevrilmiştir.
Giriş kapısı kütle kayanın 30 metre yükseğinde olup, buraya oyma 69 basamaklı merdivenle çıkılmaktadır. Giriş kapısının hemen solunda 6 metre yüksekliğinde 3 metre genişliğinde bir oda bulunmaktadır. Diğer oda ve bölümlerin taşları köylüler tarafından ev yapımı için alınmış olup, surlarla çevrili alan düzlük ve çayırlık haline gelmiştir. bu yerleşim alanından sonra 30 metre daha devam eden sivri tepenin eteğinde beş adet kuyu bulunmaktadır. Oyma kanallarla birbirine ağzından bağlantısı olan kuyuların sarnıç olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Birinci büyük kuyunun ağzı dar, dibi geniş olup içerisine taş atıldığı zaman bakır sesine benzer yankı yaptığı için halk arasında "Bakır Kuyusu" adını almıştır.
Rivayet edilen dilden dile günümüze kadar gelen "Akıl ararsan başta, para ararsan karşımın karşısındaki taşta." sözüne göre defineciler bu kuyuları boşaltıp bakırları almak istemişler ve etrafta değişik kazılar yaparak kalenin yapısını bozmuşlardır.
İkinci bölüm ise, çok sayıda sert ve sivri kayalardan oluşmaktadır. Ağzı dar dibi çok geniş 6-7 metre derinliğinde bir kuyu bulunmaktadır. Yakın tarihimize kadar içerisinde kemikler ve kemik tozları bulunduğu için halk arasında "Kemik Kuyusu" adını almıştır. Rivayete göre zindan olarak kullanıldığı söylenmektedir.
Gençağa Kale'sinin çok zengin ve çok sayıda askeri olan Dere-beyi Gençağa tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Düşmanları tarafından kuşatılan Gençağa'nın bir gece 7 katır yükü altın ile kaleyi terk ettiği, katırların yorulduğu yerlerde altınları gömerek düşmanlardan kurtardığı söylenir. Bu söylentilere göre yöredeki defineciler altınları aramaktadırlar.


CİNDEĞİRMENİ

Araştırmalar sonucunda hangi tarihlerde yapıldığı bilinmeyen Rumlar tarafından yapılan değirmen, İkizce-Devecik yolun 17. km'si üzerindedir. Us Değirmeni de denilen bu değirmen Çaybaşı İlküvez Beldesi ile İkizce Devecik Beldesi arasında bulunan Diyek Irmağı üzerindedir.
Değirmenin ıssız bir yerde bulunması ve halk tarafından cinlerin istilasına uğradığı inancı yaygın olduğu için adı Cin Değirmeni olarak anılan bu değirmen, tabii mağara içerisine ağaçtan yapılmış olup, 1970'li yıllarda sel suyunun ağaçları götürmesinden sonra 3x4 metre ebadında betondan tekrar yapılmıştır.
İKİZCE İLÇE SAĞLIK
İKİZCE TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİİkizce Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde İkizce Merkez Aile Sağlığı Merkezi ve Yoğunoluk Aile Sağlığı Merkezi, ile Kiraztepe, Şenbolluk, Kaynartaş ve Devecik Sağlık evi ile 1 nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu bulunmaktadır. 8 Doktor, 1 Diş Hekimi, 2 Çevre Sağ.Tek., 4Toplum Sağlık Teknisyeni, 3Ebe, 2 Hemşire, 1Röntgen Teknisyeni, 1 Tıbbi Sekreter, 1 Memur, 1 VHKİ, 1 Şoför, 3 Hizmetli, 1 Temizlik İşçisi bulunmaktadır.İkizce Merkez Aile Sağlığı Merkezi:

İkizce Toplum Sağlığı Hizmet binası bünyesinde hizmet vermektedir. İkizce İlçesi Mahalleleri ile Şenbolluk ve Kaynartaş Beldesi Mahalleleri ile Derebaşı, Düzmeşe, Dumantete, Kiraztepe, Esentepe ve Kervansaray Köylerine hizmet vermektedir. 3 adet Doktor ve 3 adet Aile sağlığı Elemanı bulunmaktadır.İkizce Yoğunoluk Aile Sağlığı Merkezi:

İkizce Yoğunoluk Sağlık Ocağına ait eski hizmet binasında hizmet vermektedir. 2 Doktor ve 2 Aile Sağlığı Elemanı ile Yoğunoluk Kasabası Mahalleleri ile Devecik Kasabası Mahallelerine hizmet vermektedir.

İkizce 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonui:

İkizce Toplum Sağlığı Hizmet binası bünyesinde hizmet vermektedir.Tam donanımlı bir ambulans ile 24 saat 3 er kişilik ekipler halinde çalışmaktadırlar. 4 adet Acil Tıp Teknikeri ve 10 adet Acil Tıp Teknisyeni bulunmaktadır.


İkizce Devecik Sağlık Evi:

Kendi Hizmet binasında hizmet vermektedir. 1 adet Ebe görev yapmaktadır.İkizce Kaynartaş Sağlık Evi:

Kendi Hizmet binasında hizmet vermektedir. 1 adet Ebe görev yapmaktadır.İkizce Şenbolluk Sağlık Evi:

Kendi Hizmet binasında hizmet vermektedir. 1 adet Ebe görev yapmaktadır.İkizce Kiraztepe Sağlık Evi:

Hizmet binası uzun süre kullanılmaması nedeniyle boş ve atıl durumdadır. 1 adet Vekil Ebe görev yapmaktadır.
İKİZCE İLÇE EĞİTİMEĞİTİM DURUMU

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 24.10.1991 tarihinde kurulmuştur.İlçe Milli Eğitim Müdürlüne bağlı 1 Halk Eğitim Müdürlüğü,1 Öğretmenevi Müdürlüğü, 2 Lise, ( Ç.P.L Kız Teknik Gn. Md. Bağlı yapı ve Giyim bölümü vardır.) 7 Bağımsız İlköğretim Okulu ve 14 Birleştirilmiş Sınıflı İlköğretim Okulu bulunmaktadır. 2813 İlköğretim, 243 ortaöğretim öğrencisi vardır. Yatılı okulumuz olan Yoğunoluk Yatılı İlköğretim Bölge Okulu pansiyonunda 96 erkek öğrenci parasız-yatılı olarak öğrenim görmektedir. İlçemizde Özel Öğretim olarak 115 öğrencisiyle 1 Rehabilitasyon Merkezi (Laleli Özel Rehabilitasyon Merkezi) ve ortaöğrenime hazırlama amacıyla kurulmuş 180 öğrencisiyle bir Etüt Merkezi hizmet vermektedir.

39 İlköğretim Okulu ve yerleşim biriminden 84 araçla (1’i Terme Evci İlköğretim okulu, 1’i Terme Töngellibel Eroğlu İlköğretim Okulu,1 Terme Sakarlı İlköğretim Okulu,1 Terme Dumantepe İlköğretim Okulu, olmak üzere 11 İlköğretim Okuluna toplam 1186 öğrenci taşınmaktadır. Ayrıca; İkizce, Kurtluca, Şenbolluk Kaynartaş , Devecik, Selahattin Tiryaki ve Yoğunoluk Yatılı İlköğretim Okullarına taşıma ile gelen toplam 1106 öğrenciye yemek verilmektedir.

İlçemizde 84 sınıf öğretmeni, 76 branş öğretmeni, (41 sözleşmeli Öğretmen) 23 ücretli öğretmen, 4 memur, 7 hizmetli, 1 şoför görev yapmaktadır